«

»

Gru 14

Zbiór wskazówek dla ludzi, jacy pragną przeistoczyć własną działalność w organizację

Niezwykle często przed przedsiębiorcą przewodzącym jednoosobową spółkę gospodarczą – głównie przed tym, jakiego przedsiębiorstwo rozpoczyna energicznie się rozwijać – przychodzi problem, czy nie wygodniej będzie zmienić własną działalność w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Są trzy sposoby na uskutecznienie takiej konwersji swej działalności:
1) Uformować całkowicie nową spółkę, jaka wchłonie
aktualną działalność;
2) Aportować firmę do spółki;
3) Przekształcić działalność w spółkę na podstawie art. 551 § 5 Statutu spółek handlowych.

Tym samym – jak przekształcić działalność w spółkę?

Takie przeistoczenie działalności nie jest jednak wcale aż tak proste – wywołuje moc wydatków oraz może przebiegać nawet kilka miesięcy. Dobrze zatem przyszykować się na niezły koszt oraz uzbroić się w cierpliwość… .

A tym samym po kolei. Z początku powinno się przygotować program przeobrażenia przedsiębiorstwa w organizację z o.o. Najważniejsze, by w tego typu pliku została zawarta wycena majątku przedsiębiorstwa na dzień jego przekształcenia. Dokument taki musi zaakceptować notariusz, następnie trzeba przekazać go profesjonalnemu weryfikatorowi, jaki na przestrzeni dwóch miesięcy musi dokument ów przeanalizować.

W dalszej kolejności powinno się przyrządzić oświadczenie o przeistoczeniu, spisać statut spółki, wycenić majątek właściciela i również przyszykować sprawozdanie finansowe dotyczące ostatniego miesiąca firmy, wszystko udokumentowane odpowiednią datą.

Z kolei, po zaakceptowaniu planu, należy mianować odnogi spółki (zwłaszcza zarząd, jaki może być nawet jednoosobowy) i zatwierdzić czyn założycielski. Później powinno się zameldować się w Krajowym Rejestrze Sądowym plus przejść odpowiednią procedurę.

jak przekształcić działalność w spółkę


Ostatnim etapem przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę będzie wyeliminowanie jej z spisu CEIDG. I skończone!