«

»

Lis 19

Skąd się bierze szkło?

stare okna, fasada

Szkło jest wszędzie. Z niego wykonane są okna naszych domów i pojazdów, lustra, szklanki i talerze. Można z niego wytwarzać także rozmaite przedmioty dekoracyjne: ozdobne, kryształowe wazy, biżuterię czy choćby bombki na choinkę. Czy wiemy, skąd się bierze szkło?

Miejscem jego produkcji jest huta szkła. Powstaje ono w piecach, które wyglądają jak wyłożona gliną wanna podgrzewana palnikami gazowymi. Do takiego pieca wrzuca się mieszankę piasku, wapnia i sody oraz kawałków tłuczonego szkła – wszystko w odpowiednich proporcjach. Mieszankę tę podgrzewa się do około 1500 stopni, co sprawia, że topi się ona i zmienia w ciecz. Po częściowym wystygnięciu, gdy przyjmuje ona konsystencję ciągnącego się karmelu, można przystąpić do dalszej obróbki.

Dalsze postępowanie zależy oczywiście od tego, co chcemy uzyskać. Szklanki i inne naczynia codziennego użytku są wytwarzane maszynowo. Natomiast bardziej wyrafinowane przedmioty są wyrabiane (wydmuchiwane) ręcznie – wymaga to niewiarygodnej wprawy. Wytwarzanie szkła artystycznego to bardziej sztuka, niż rzemiosło!

Szyby rzeszów produkuje się obecnie wylewając płynną szklaną masę na warstwę roztopionej cyny.

Później szklane wyroby są chłodzone w taki sposób, żeby zapewnić im jak największą trwałość. Są też szlifowane i polerowane, by były idealnie przejrzyste.