«

»

Sie 07

Przed tym, jak stworzysz własne gospodarstwo domowe…

Ustanowienie gospodarstwa domowego sporo facetów traktuje jako punkt honoru. Analogicznie jak stworzenie potomka oraz zasadzenie rośliny. Natomiast co w wypadku, w jakim przyjdzie nam wybudować wysokościowiec? Oczywiście mało która osoba wykona to kiedykolwiek, lecz przecież materiały wykorzystywane do budowania drapaczy chmur bądź to mniejszych konstrukcji są jednakowe, albo zbliżone.
Skąd wiedzieć, czy są bezbłędne?

Typowy Kowalski nie wie, jednak tego typu wiedzę mają fachowcy biorący odpowiedzialność za jedynie konstrukcję, ale i tacy, jacy odpowiedzialni byli za przyzwolenie do wykorzystywania określonych surowców do rynku. Nie wróżyli oni oczywiście z fusów, tylko wykonali różnego rodzaju badania makroskopowe, których założeniem okazało się zidentyfikowanie malutkich wad dotyczących produkcji albo dotyczących projektu. Pomimo iż rzekomo okazują się one niewidzialne, nie znaczy, że nie mogą okazać się niezwykle ryzykowne.
Większość, a właściwie wszelkie tworzywa przeznaczone do sprzedaży na terytorium UE wypełniają badania ndt, tzn. wiele testów niedestrukcyjnych. Kwestią jaka je łączy okazuje się fakt, że w okresie ich robienia nie jest poniszczony badany budynek. W ten sposób pozyskujemy informacje długoterminowe. W skrócie polega to na przekazaniu przedmiotu pod wpływ załóżmy pewnej siły, a potem zobaczenie w jaki sposób po upływie czasu prezentuje się określony przedmiot. Nie bada się tu maksymalnej trwałości w danej chwili, lecz oddziaływanie długofalowe na wybrany materiał.

badania makroskopowe


Istnieją poza tym badania penetracyjne, które polegają na poddaniu surowca pod działanie specjalnych substancji, szczególnie substancji płynnych, których zadaniem jest wykrycie mikrouszkodzeń. Mogą to być przykładowo ciecze fluorescencyjne a także barwne.
Po tak zrobionych testach dany produkt będzie dopuszczony do użytku a także może stać się komponentem domu rodzinnego, wysokościowca czy maszyny przeznaczonej do produkcji.