«

»

Lip 13

Pomocne wiadomości o borówkach amerykańskich

Owoce już niegdyś ceniono, jako wspaniałe źródło witamin, mikro oraz makroelementów. Swoją renome zawdzięczają też nieskomplikowanym metodą przechowywania i przyrządzania.
Doskonałym przykładem jest popularna od dawna borówka amerykańska, nieraz zwana również borówką wysoką. Krzew owocowy z rodzaju wrzosowatych, dorastający do 2 metrów wysokości, odporny na chłody i co istotne – ulegający chorobom i pasożytom, przez co, nie wymagający oprysków.

borówka amerykańska odmiany

Wyhodowano wiele podgatunków borówki amerykańskiej.

Próbując wykonać choćby skrótowego podziału, warto wyszczególnić podgatunki grupując je pod względem: zapotrzebowań glebowych, długości pędów, pory plonowania, wielkości owoców, plenności czy trudności uprawy.
Wszelki z hodowców, ogrodników, działkowców, jak również entuzjaści uprawy roślin na balkonie (bo i w ten sposób możemy uprawiać poniektóre odmiany borówki wysokiej), odnajdą a także dopasują do swych predyspozycji jakąś z odmian.
Jest w czym wybierać.

Borówka amerykańska odmiany:

Biloxi – wczesny podgatunek o szczególnie smacznych owocach,
Bluecrop – uważana za najbardziej wartościową i często zasadzoną na Ziemi,
Bluegold, Brygitta, Bonus – ten podgatunek posiada niezwykle duże owoce,
Darrow – bardzo urodzajny podgatunek.
Duke, Chandler – ta natomiast długo owocuje i jest w pełni mrozoodporną odmianą.

Kolejno:

Herbert – jedna z najsmaczniejszych,
Elliott Eliot – dojrzewa późno, racząc nas przepysznymi, pełnowartościowymi owocami.
Nelson, Spartan, Patriot to kolejne z odmian tej doskonałej rośliny.

Nie sposób, w tak krótkiej notatce wyszczególnić wszystkich odmian, a tym bardziej zaprezentować specyficzne aspekty każdej z nich.

Borówka amerykańska doczekała się licznych odmian, jakie doskonale dopasowują krzew do naszych potrzeb. Czynią tą roślinę nie dość, że atrakcyjną, to także z uwagi na prostotę hodowli, oczekiwaną w naszych ogródkach.

Uwydatnienia wart jest fakt, że bez względu na posiadaną odmianę, owoce tej rośliny ozdabiać mogą nie jeden stół a także zadowolić najbardziej nawet wymagające podniebienie.