«

»

Cze 12

Piotrków Trybunalski -miasto z tradycjami

http://oknopartner.com.pl/

Niewiele jest na polskiej mapie miast, które mają tak bujną i piękną historię, jak właśnie Piotrków Trybunalski. Dlatego też każdy chociaż raz powinien to miasto odwiedzić.
Historia Piotrkowa rozpoczyna się właściwie gdzieś w połowie ósmego wieku, kiedy to na tereny dzisiejszego miasta zaczęli napływać Słowianie. Na tyle rozwinęli oni te tereny, że zaczęły stawać się jednymi z kluczowych w kształtowaniu młodego państwa polskiego. A wraz z kolejnymi wiekami rola Piotrkowa wcale nie słabła. Nazwa tego miasta przewija się w różnych ważnych momentach historycznych kraju. I tak na przykład to tutaj odbywały się synody prowincji gnieźnieńskiej, tutaj ratyfikowano pokój toruński, przeprowadzono pierwszy sejm walny czy przeprowadzono elekcję Jana Olbrachta.
A jak wygląda miasto dzisiaj? Dzisiaj również pełni niezwykle ważną rolę na mapie gospodarczej kraju. Piotrków tak jak i Bełchatów należy do wielkiego okręgu przemysłowego. O ile jednak w Bełchatowie dominuje górnictwo i elektrownia, o tyle Piotrków słynie ze szklarstwa, włókiennictwa oraz przemysłu maszynowego. Poza tym w mieście nie trudno jest znaleźć wytwórców meblowych czy papierniczych. Jak więc widać gospodarczo miasto cudownie się rozwija czyniąc region bogatszym.
A czy łatwo jest tutaj dojechać? Zdecydowanie tak. Piotrków, który położony jest w województwie łódzkim leży na złączeniu wielu ważnych szlaków komunikacyjnych. Z łatwością można dotrzeć tutaj zarówno autobusem, samochodem, jak i pociągiem. Dodać należy także, iż miasto położone jest w pobliżu dwóch dużych lotnisk – łódzkiego oraz katowickiego. Z łatwością można stąd dojechać także do takich miast, jak Radomsko, Łódź czy Warszawa.
A co warto zwiedzić w mieście? Przede wszystkim część zwaną Starym Miastem. W doskonałym stanie zachowały się tutaj między innymi mury miejskie zbudowane jeszcze w okresie panowania Kazimierza Wielkiego czy Zamek Królewski, który powstał z polecenia Zygmunta I Starego. Nie brakuje tu również zabytków o charakterze sakralnym, czy cudownej XIX – wiecznej architektury.