«

»

Sie 19

Olejki do masażu – naturalne mieszaniny zapachowe

Aromaty mają wpływ na nasz umysł i ciało, wykorzystywane były już od czasów starożytnych. Dobroczynne oddziaływanie mieszanek zapachowych i olejków eterycznych jest doceniane od dawna przez dużą ilość osób lubujących się w obcowaniu z naturą.

Aromaterapia"/

Olejki eteryczne to bardzo stężone ekstrakty z roślin, wyjątkowo wartościowe z powodu swoich aromatów i dużemu używaniu w leczeniu przeróżnego typu schorzeń. Aromaterapia ma swoje korzenie w starożytności, używali jej już Egipcjanie kilka tysięcy lat temu. Olejki eteryczne możemy stosować w różnorodny sposób poprzez podgrzanie czy też rozpylanie, W trakcie masażu z wykorzystaniem olejków eterycznych, paląc zapachowe świece, wlewając do wanny podczas kąpieli, robiąc inhalacje albo okłady. Olejki eteryczne wykorzystywane są w szerokim zakresie w produktach kosmetycznych, salonach masażu, gabinetach kosmetycznych.

Wypada oczywiście odróżnić olejki eteryczne od mieszanek zapachowych, te drugie nie są czystymi wyciągami i posiadają znacznie słabsze zdolności lekarskie. aromaterapia aplikuje olejki eteryczne indywidualnie, jest ich około trzystu, sprawdzają się także w rozmaitych mieszankach.

Masaż wykonany z pomocą olejków eterycznych jest w stanie spełniać różne funkcje: pobudzającą, wzmacniającą czy relaksującą. Olejek do masażu to olej bazowy z dodatkiem wybranego olejku eterycznego, jaki pomoże w pielęgnacji ciała i wyciszy umysł. W jaki sposób przygotować taki olej? Plus minus 50 ml oleju bazowego wlewamy do miski, dodajemy do niego mniej więcej 15-20 kropli olejku eterycznego, a w następnej kolejności mieszamy. Olej powinno się przechować w ciemnej porządnie zabezpieczonej butelce, a przed użyciem dobrze wstrząsnąć. Przed sesją masażu rozgrzewamy olej w rękach, aby podnieść jego temperaturę do temperatury ciała.

Aromaterapia"/

Które olejki eteryczne damy radę użyć do masowania? Skorzystajmy z olejku z drzewa cedrowego, który pobudza a także pobudza ustrój, i dodatkowo działa odkażająco oraz tonizująco. Drzewo sandałowe wygładza skórę, uspokaja i relaksuje. Geranium posiada działanie antydepresyjne, pozytywnie wpływa na układ krwionośny, przynosi ulgę utrudzonym nogom. Jaśmin jest afrodyzjakiem, poprawia stan ducha i rozluźnia mięśnie. Podsumowując bogactwo Matki Natury jest bezkresne, a i tak wyliczyliśmy zaledwie kilka z dobroczynnych olejków eterycznych.