«

»

Sty 18

Mieć ciastko oraz zjeść ciastko – innymi słowy jak troszczyć się o otoczenie, korzystając z auta

Wszyscy chcielibyśmy żyć w zadbanym otoczeniu. Każdy z nas chciałby oglądać błękitne niebiosa i pełną piersią odetchnąć w trakcie wieczornych przechadzek. Chcemy trwać w nietkniętym cywilizacją otoczeniu oraz zarazem korzystać ze wszystkich ułatwień oferowanych nam przez cywilizacje.

Nie można zataić, iż jednym z najbardziej szkodliwych oraz w tym samym czasie najbardziej kochanym przez człowieka wynalazkiem jest samochód. Fabrykanci samochodów świadomi, jakie ryzyko niesie ich produkt, próbują modernizować go pod kątem nie tylko osiągów i wygody, ale także co do jego przyjazności dla natury.
Jednym z najnowszych wynalazków jest system adblue, który podobnie jak oddany do stosowania w latach siedemdziesiątych katalizator, ma za zadanie neutralizacje wytwarzanych przez napęd spalin.

system adblue


System adblue ugruntowuje swoje działanie na płynie, który minimalizuje emitowane z silnika tlenki azotu do atmosfery. Jest to ciecz kompletnie nieszkodliwa dla środowiska oraz wprost dla prowadzącego. Nie jest też za bardzo drogi oraz angażujący w korzystaniu z pojazdu. Jednokrotnie dolany płyn o wartości kilkudziesięciu złotych, starcza na kilkanaście tysięcy pokonanych kilometrów.

Mimo to w społeczności części prowadzących narodził się sprzeciw względem temu wynalazkowi. Częstym pytaniem, z jakim stykają się pracownicy serwisów motoryzacyjnych, jest to o emulator adblue. Dzieje się tak z powodu oprogramowania komputerów pokładowych w samochodach zaopatrzonych w system adblue Po zużytkowaniu całej cieczy, nie dopuści ono na zapuszczenie silnika.

Mnóstwo niezadowolonych z takiego faktu kierowców zaczęło używać emulator adblue, który zwodzi komputer auta i zezwala na jazdę mimo deficytu płynu.
Czy wyłączanie adblue jest stosowne? Zalety z niego płynące zdecydowanie przekraczają pejoratywne aspekty, w związku z tym niewielki koszt nie powinien być w takim przypadku najistotniejszy dla kierowców.