«

»

Wrz 23

Którą panewkę wybrać – który model smarowania?

Ciężko będzie sobie wyobrazić obecnie którekolwiek urządzenia techniczne, w tym maszyny, jakie nie będą zaopatrzone w łożysko. To oczywiście ten element sprawia, że odrębna część mechanizmu realizuje ruch obrotowy, napędzając pozostałe części do działania. Stąd fabrykanci łożysk starają się, żeby były one wytrzymałe, oraz odporne na aktywność znacznej ilości czynników, w tym na rdzewienie lub nadmierne tarcie.

łożyska ślizgowe

Łożyska ślizgowe – główne rodzaje

Wśród łożysk, które spotykamy na polskim rynku, odnaleźć zdołamy w szczególności łożyska ślizgowe. Ich wymowną własnością jest brak ruchomych elementów pośredniczących. One same można podzielić na suche, powietrzne oraz olejowe. Pierwsze z nich mają ogromne zastosowanie w mechanizmach, w jakich połączenia cechują się niskim obciążeniem. Powietrzne wykorzystywane będą szczególnie w sprzętach precyzyjnych, a olejowe tam, gdzie będziemy mieć do czynienia z nadzwyczaj ostrą eksploatacją.

Z czego sformowane będą łożyska ślizgowe? Z elementu obrotowego, jaki umieszczony jest w panewce. Wały a także panewki muszą doskonale ze sobą współdziałać, aby wprawiać w ruch mechanizm oraz uczynić jego pracę niezawodną i totalnie bezpieczną. Cechą charakterystyczną panewki jest układ przypominający pierścień. Nadzwyczaj często też w położeniu, gdzie styka się ona panewki z elementem obrotowym, ma dodatkowe rowki, jakie sprzyjają miarowemu rozprowadzaniu specyfiku smarującego, który zabezpiecza przed nadmiernym tarciem. A z czego jest wykonywana? Na polskim rynku jest sporo materiałów, z których uzyskuje się panewki. W związku z tym możemy natknąć się na panewki przyrządzone z brązu, szarego żeliwa czy tworzywa sztucznego. Zestawia się je zawsze indywidualnie do innych podzespołów urządzenia, przez co łożyska ślizgowe pracują bez zarzutu.

łożyska ślizgowe

Świat bez łożysk ślizgowych byłby miałki. To one napędzają maszyny i te niewielkie, i te dosyć duże, które czynią nasze życie o wiele bardziej komfortowym.