«

»

Lut 23

Kilka słów o fotowoltiace

Najbradziej znanym typem umeblowań do wytwarzania energii elektrycznej z rekonstruowanych źródeł dynamiczności są panele fotowoltaiczne. Na renomę tego typu urządzeń układa się kilka uzasadnień.
1. fotowoltaika dla rolników jest dozwolone zamontować na dachach oraz ścianach już prawdziwych budynków czy dosadnie na posesji.

2. Jeśliby instalacja będzie pracowała ledwo na własne potrzeby nie są wymagane jakiekolwiek zezwolenia.
3. Instalacja konstruuje się z małej mnogości elementów.
4. Brak przenośnych części mechanicznych czyni armaturę takiego rodzaju mało awaryjną, „cichą” i bezpieczną dla współlokatorów.
5. Przy aktualnych oraz od zawsze rosnących cenach energii elektrycznej zwrot sumptów występuje w okresie 7-10 lat.
6. Albowiem energia elektryczna jest użytkowana w miejscu wytwarzania, deficyt jest kosztów przekazu oraz strat z urzędu przesyłania.Przyjmuje się, panele fotowoltaiczne powiązane w moduły fotowoltaiczne wytwarzające moc do 500 Watów mogą zasilać wyświetlenie reklamy, znaku drogowego, niewielką pompkę oczka wodnego, siłownik wrót bramy, małe odbiorniki radiowe, ładowarkę laptopa lub telefonu komórkowego. Czasami stosuje się tego typu instalacje do zasilania radioodbiorników na jachcie lub w kampingowej przyczepie.
Instalacje fotowoltaiczne o intensywności od 500 Watów do 1000 Watów wystarczają do zasilania oświetlenia w letnim domku, może zasilać w weekendy RTV, zimą natomiast nadaje się do udźwignięcia temperatury w zbiorniku z gorącą wodą.
Panele fotowoltaiczne połączone w zestaw o sile od 3 kW do 5 kW powinny zaspokoić wszystkie potrzeby zasilania w przeciętnym domu jednorodzinnym całkowicie z podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej bądź wspomaganiem centralnego ogrzewania. Urządzenia o mocy od 10 kW do 30 kW są dostateczne do nasycenia w inwencję elektryczną od delikatnego obejścia rolniczego do małej ferm oraz zapewniają zaopatrzenie w dynamikę elektryczną większa część odbiorników w tych gospodarstwach.