«

»

Lut 07

Karmy weterynaryjne

Dietą albo karmą weterynaryjną nazywamy specjalistyczny pokarm dla zwierząt domowych

który został tak przygotowany podczas procesu produkcji, aby spełniać działanie lecznicze, terapeutyczne. Karma lecznicza różni się od karmy zwykłej, zwanych także karmą bytową tym, że została ona zmodyfikowana w taki sposób, aby mieć działanie lecznicze. Proces modyfikacji karmy leczniczej polega na:
– dodaniu do karmy większej ilości jakiegoś składnika, np chondroityny w przypadku karm dla seniorów, które mają wpływać korzystnie na ich motorykę,
– usunięciu jakiegoś elementu – jak np białka w przypadku diety stosowanej przy schorzeniach wątroby,
– modyfikacji karmy leczniczej tak, aby np obecne w niej białko nie powodowało reakcji uczulających.

Na rynku funkcjonuje wiele firm produkujących karmy dla zwierząt

w tym diety lecznicze. Karma dla chorego kota, psa lub innego zwierzęcia jest niezwykle istotnym elementem prowadzonego leczenia. Karmy lecznicze mogą być stosowane także podczas profilaktyki, zapobieganiu występowaniu pewnych schorzeń w przyszłości. Takie karmy stosuje się między innymi u zwierząt starszych lub wysterylizowanych. Powinny być one dobrane przez lekarza weterynarii i stosowane zarówno podczas prowadzonego leczenia, jak też już po jego zakończeniu. Prawidłowo stosowana i dawkowana karma lecznicza może przynieść wiele korzyści dla organizmu chorego zwierzęcia, przy czym należy pamiętać o tym, że pacjent nie powinien przy jej stosowaniu przyjmować innego pokarmu. Skład karmy leczniczej jest bowiem tak dobrany, aby zapewnić zwierzęciu wszelkie składniki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Skład takiej karmy jest tak zbilansowany, aby miała ona działanie lecznicze. Karmę leczniczą dla zwierząt można kupić zarówno w zakładach leczniczych dla zwierząt, jak również sklepach zoologicznych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Stosowanie takiej karmy jest niezwykle skuteczną metodą wspomagania prowadzonej terapii i przyczynia się do zapewnienia leczonym pupilom zdrowia i sprawności.