«

»

Lip 11

Jak wyglądają studia z archeologii?

Nie da się wykonywać żadnego zawodu bez wcześniejszego przygotowania. Każdy archeolog łódź, który dziś może zgodnie z prawem zajmować się wykopaliskami, też musiał najpierw przejść przez niełatwe studia. Są to studia o kierunku archeologicznym, występujące na wielu uczelniach zlokalizowanych w większych polskich miastach.

Czego zatem można się na nich dowiedzieć i czy trudno jest je ukończyć?

Wbrew pozorom na takich studiach wykładana jest w głównej mierze teoria. Kierunek archeologiczny to typowy przykład kierunku humanistycznego, na którym spora ilość przedmiotów jest ściśle wiązana z historią. Osoby, które nie do końca dobrze radzą sobie z przyswajaniem wiedzy teoretycznej i wolą wykonywać zadania praktyczne, raczej nie poczują się dobrze na takich studiach i szybko z nich zrezygnują. A trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że są one dość długie, ponieważ trwają aż 5 lat (łącznie z magisterium). Można je podjąć zarówno w trybie dziennym, jak i tym zaocznym.

Archeologiczne studia to przede wszystkim zajęcia z historii starożytnej oraz tej średniowiecznej.

Każdy archeolog łódź musi dokładnie zapoznać się z tymi czasami i dowiedzieć się, jak żyli w nich przodkowie ludzi. Na studiach pojawiają się również zajęcia z języka łacińskiego. Są one dość interesujące, a przy tym bardzo wartościowe, bo uczą studentów języka, który pozwala na odszyfrowywanie wielu starodawnych zapisów. Oczywiście zajęcia będą też dotyczyć innych etapów historii – m.in. pradziejów czy czasów starożytnych. Nietypowym przedmiotem występującym na tych studiach jest natomiast informatyka w archeologii. W dzisiejszych czasach nawet archeolodzy muszą umiejętnie posługiwać się specjalistycznymi programami.

archeolog łódź

Każdy, komu marzy się zawód archeologa, musi zatem przygotować się na długie lata intensywnej nauki i dodatkowej ciężkiej pracy. Tylko na pięcioletnich studiach można jednak zdobyć odpowiednie podstawy do tego typu pracy. Czasem trzeba po prostu poświęcić ten czas, aby później zapewnić sobie ciekawe życie zawodowe.