«

»

Lip 20

Choinki sztuczne, czy naturalne?

Obecnie produkowane sztuczne choinki zasadniczo różnią się od tych, które dostępne były w sklepach w okresie PRL-u. Wygląd współczesnych drzewek jest bardziej realistyczny, dzięki czemu nierzadko można je pomylić z naturalnym odpowiednikiem. Czy sztuczna choinka może z powodzeniem zastąpić prawdziwą?

Wygląd sztucznych choinek

Współczesne sztuczne choinki często produkuje się z materiałów, które bardzo dobrze imitują wygląd prawdziwych igieł. Obecnie w sklepach znaleźć można drzewka naśladujące niemal każdy rodzaj iglaków, włącznie z gatunkami występującymi poza terenem Polski. Nie ma problemu z zakupem egzemplarza o idealnie dopasowanej wysokości, optymalnej symetrii oraz proporcjonalnych gałęziach. Zazwyczaj im dany model jest droższy, tym staranniej i solidniej wykonany. Drzewko na święta może być wieloletnią inwestycją, dlatego czasem warto zapłacić więcej.

Zalety i wady sztucznych drzewek

Główną zaletą sztucznych choinek jest fakt, że nie wymagają regularnej pielęgnacji oraz podlewania. Właściciel takiego drzewka nie musi też martwić się stale opadającymi igłami, które trzeba nieustannie sprzątać. Wadą sztucznych choinek jest jednak ich negatywny wpływ na naturalne środowisko. Nie mogą być poddawane recyklingowi, a sam rozkład wykorzystanych do ich produkcji substancji i materiałów trwa nawet kilkaset lat. Minusem sztucznego drzewka jest również brak naturalnego, żywicznego zapachu, jednak nie każdemu on odpowiada.

Naturalna choinka czy sztuczna?

Zanim żywa choinka zostanie przetransportowana do domu, trzeba się nieco nagimnastykować. Minusem takiego rozwiązania są też stale opadające igły, a także konieczność regularnej pielęgnacji naturalnego drzewka. Do atutów prawdziwej choinki należy niewątpliwie niezwykle świąteczny klimat, który wprowadzany jest do mieszkania za pomocą wyglądu i zapachu. Miłośnikom naturalnych i ekologicznych rozwiązań polecany jest zatem zakup żywego drzewka. Osoby ceniące wygodę i praktyczność, powinny natomiast zdecydować się na znalezienie sztucznej choinki odpowiedniej jakości.

 http://choinki-online.com.pl/